Co powinieneś wiedzieć, nim podejmiesz decyzję o adopcji kota

Decyzja o adopcji kota to jedna z ważniejszych, ponieważ w dużym stopniu zadecyduje o naszej przyszłości, a co najmniej o kilku jeśli nie o kilkunastu najbliższych latach. Wiąże się przecież z odpowiedzialnością za życie i przyszłość zwierzęcia, którego nikt dotychczas nie chciał. Będzie to czas pewnych ograniczeń, wyrzeczeń kompromisów, budowania wzajemnych relacji, nauki wspólnego życia. Później nadejdzie moment, kiedy nie potrafimy już żyć bez naszego czworonoga i nie wyobrażamy sobie jak wcześniej mogliśmy bez niego funkcjonować.

Tak więc, jeżeli decyzja zostanie już podjęta, warto zainteresować się dostępną literaturą, aby zdobyć niezbędną wiedzę przydatną w czasie opieki nad nim. Przydaje się też zebranie informacji o tym co należy przygotować na przyjęcie czworonożnego mieszkańca, bo kuweta i żwirek to nie wszystko, co jest potrzebne do wspólnego życia z kotem.

Istnieje parę możliwości znalezienia najcudowniejszego mruczka na świecie

Można poszukać w okolicznych schroniskach, fundacjach, domach tymczasowych, ogłoszeniach. Natomiast jeżeli macie w planach założenie hodowli z konkretną rasą, to pozostaje wybór wśród kocich hodowli. My poniżej skupimy się na zdobyciu kota naszych marzeń spośród tych pozostawionych samym sobie, niechcianych, niekochanych.

Tysiące z nich przebywa w schroniskach, fundacjach i domach tymczasowych. Dlatego pierwsze swoje kroki można skierować właśnie do schroniska dla zwierząt lub fundacji. Jeżeli jedziemy z przeświadczeniem, że do domu wrócimy z adoptowanym kotem, to z całą pewnością na czas powrotu przyda się transporter. Jest to doskonałe zabezpieczenie naszego zwierzaka podczas każdej podróży. Z pewnością zostanie wykorzystane nie tylko podczas wizyt w gabinecie weterynaryjnym.

Do schroniska należy wziąć ze sobą dowód osobisty oraz pieniądze na dokonanie opłaty za zabranie ze sobą kota. Najczęściej jest to kwota symboliczna, niepokrywająca kosztów jego pobytu w tej placówce. W zdecydowanej większości schronisk zostanie przygotowana i podpisana umowa adopcyjna zobowiązująca nas do opieki nad zabranym zwierzęciem. Adoptując kota musicie być pewni, że jesteście w stanie zagwarantować mu niezbędną opiekę weterynaryjną oraz posiadacie środki na jego utrzymanie, w tym na właściwe odżywianie. 

Niektórzy przekonują, że skoro koty są zwierzętami towarzyskimi,  to najlepiej adoptować od razu dwa, a nie jednego

Takie rozwiązanie spowoduje, że będą mogły się bawić pod nieobecność domowników. Wracając do domu z nowym podopiecznym warto bezpośrednio pojechać do weterynarza w celu przebadania adoptowanego kota. W przypadku, gdy w domu już zamieszkują inne zwierzęta – niezbędna staje się kwarantanna. Zresztą dotychczasowi mieszkańcy dla swojego bezpieczeństwa i tak powinni wcześniej zostać zaszczepieni, aby nowy mieszkaniec do nowego domu nie przywlókł jakiejś choroby. 

Chociaż odbierane ze schronisk zwierzęta zazwyczaj są zdrowe, to istnieje też możliwość zabrania kota będącego w tracie leczenia. Jednak w takim przypadku niezbędna jest kontynuacja dotychczasowego leczenia.

Zazwyczaj u kotów zabieranych ze schronisk kastracja bądź sterylizacja została już wykonana i  podobnie jest z odrobaczeniem i szczepieniami. Zwierzęta pochodzące ze schronisk są na ogół w lepszej kondycji zdrowotnej. Niestety ze względu na zbyt dużą ilość podopiecznych, pracownicy schronisk nie mają możliwość indywidualnie poznać każdego kota.

Inaczej ma się sprawa z domami tymczasowymi, gdzie opiekun ma czas na poznanie zwierzęcia, jego cech charakteru, nawyków itp. Zna również jego ulubione zabawy, potrawy i przyzwyczajenia.

Przed przywiezieniem kota do domu koniecznie trzeba przeanalizować miejsca dla niego szczególnie niebezpieczne typu otwarte okno czy też balkon, przez które może on zwyczajnie wypaść. Do zabezpieczenia mogą posłużyć odpowiednie siatki. Trzeba również zrobić analizę posiadanych roślin, ponieważ niektóre z nich mogą być dla kotów szkodliwe.

Warto pamiętać, że koty niewychodzące z domu należy odrobaczać co pół roku, a koty wychodzące co kwartał. Przy właściwej profilaktyce raz do roku trzeba wykonywać badanie krwi i moczu. 

I na koniec przypominamy, że adopcja zwierzaka to ogromna odpowiedzialność za jego dalsze życie, a jakie ono będzie to zależy już od Was.

Co powinieneś wiedzieć, nim podejmiesz decyzję o adopcji kota 🐶 Blog Zwierzoklub
Autor:

Opublikowano 2019-09-16 w serwisie Zwierzoklub.pl. Ostatnia aktualizacja wpisu nastąpiła 2019-11-21 18:51:18.

Ostatnia zmiana w systemie ZWIERZOKLUB nastąpiła 03.08.2021 18:57:29
© 2017-2022 Zwierzoklub

W naszej bazie posiadamy już 14 826 firm i instytucji.

Data publikacji wersji:

Wersja platformy: fd845

Kontakt