Akwarium morskie - czyli wyższa szkoła akwarystyki

Podwodny świat jest niezwykle fascynujący, a mieszkające w nich stworzenia swoim wyglądem zachwycają i hipnotyzują. Co takiego jest w tym świecie, że patrzący może stracić poczucie czasu i spędzić na obserwacji wiele godzin? Może to spokój, harmonia, wspaniała feria barw, praktycznie nie spotykana w innych miejscach? Przepiękne kolonie koralowców oraz pływających ryb o niespotykanych w słodkich wodach kolorach, mogą przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. 

Akwaria słodkowodne przyciągają uwagę obserwatorów, jednak w porównaniu z odpowiednio przygotowanymi akwariami morskimi – ten pojedynek zwyczajnie przegrywają.

Morze Czerwone jest największym naturalnym akwarium o mocno rozwiniętej rafie koralowej z niespotykanym skupiskiem ryb morskich.

Fachowcy w tej dziedzinie twierdzą, że akwarium morskie nie jest najlepszym pomysłem dla amatorów dopiero rozpoczynających swoją przygodę z akwarystyką. W dodatku koszty jego założenia są kilkakrotnie wyższe, w stosunku do akwarium słodkowodnego.  

Jeżeli jednak decyzja już zapadła, to w pierwszej kolejności muszą zostać podjęte dwie ważne decyzje. Pierwsza dotyczy wielkości (fachowcy sugerują minimalną pojemność 200 litrów) akwarium, a druga miejsca jego postawienia.

Niebagatelne znaczenie ma odpowiednie oświetlenie imitujące światło słoneczne. Najlepsze i zarazem praktyczne są 2 źródła światła, do tego celu nadają się idealnie świetlówki aktyniczne oraz oświetlenie LED.

Kolejnym istotnym elementem jest zapewnienie właściwej filtracji biologicznej i mechanicznej za którą odpowiada pompa obiegowa oraz relatywnie najlepszy ruch wody dzięki pompie cyrkulacyjnej zabezpieczającej przed ryzykiem powstania zastoin.  

Obecnie o wiele łatwiej jest przygotować wodę do akwarium, dostępne na rynku są gotowe mieszanki soli morskich, które należy dodać do zdemineralizowanej wody. 

Woda wodociągowa i ze studni głębinowych absolutnie się nie nadaje, ponieważ zawiera zbyt dużo szkodliwych związków. Wśród akwarystów z doświadczeniem panuje opinia, że na soli nie należy oszczędzać, ponieważ droższa zawiera więcej mikro oraz makroelementów i w składzie jest zbliżona do składu wody oceanicznej. Do pomiaru  poziomu zasolenia służy hydrometr i trzeba się w niego koniecznie zaopatrzyć.

Natomiast do analizy wody niezbędne są testy oceniające jej stan, w zakresie pH, GH, KH, oraz poziomu magnezu, wapna, fosforu i związków azotowych. Niezbędny jest też odpieniacz białek, który usuwa z wody substancje białkowe przetwarzając je na amoniak, azotany i azotyny.

Kolejnym niezbędnym urządzeniem utrzymującym stałą temperaturę wody jest grzałka. W akwariach morskich zazwyczaj wynosi pomiędzy 24 a 26 stopni Celsjusza.

Jednym z elementów nie tylko wpływającym na estetykę w akwarium, ale i również na podstawowe parametry wody jest grys koralowy, który będzie się doskonale spełniał w roli podłoża. Do tego można, a nawet jest to wskazane ułożyć na dnie żywą lub martwą skałę. Jest to obumarła część rafy koralowej, porośnięta nowymi koloniami koralowców. W żywej skale znajdują się bakterie odpowiedzialne za rozkład materii organicznej. Przelicza się, że na każde 10 litrów wody powinien przypadać około 1kg skały. 

Po około 2-3 tygodniach, gdy parametry się ustabilizują, można dodać np. korale miękkie. Po kilku dniach kiedy korale zaczną się rozwijać, akwarium można zarybić. Do najpopularniejszych ryebk należą: błazenki, garbiki, krewetki, które obecnie w większości przypadków pochodzą z hodowli. Reasumując rybki można wpuścić do akwarium po 5-6 tygodniach od rozpoczęcia jego funkcjonowania.

Jednak, aby akwarium morskie przypominało naturalne środowisko - oprócz rybek powinny się w nim  znaleźć m.in. koralowce, gąbki, czy rozgwiazdy.

W ostatnich lata modne zrobiły się nanoakwaria - czyli tzw. miniaturowe akwaria morskie, będące najlepszym rozwiązaniem dla początkujących akwarystów słonowodnych. Do akwarium o takich gabarytach można wprowadzić maksymalnie 2 rybki, 1-2 krewetki, do tego miękki koral. Może jeszcze znajdzie swoje miejsce żywa skała morska . 

Z racji, że akwarystyka morska jest w kręgu zainteresowań od lat dziewięćdziesiątych, wiedza polskich akwarystów w tym zakresie bardzo wzrosła. Na forach internetowych chętnie udzielają porad oraz dzielą się swoimi doświadczeniami, a to jest bezcenne. Pojawiła się również fachowa literatura, która początkującym znacznie ułatwi zadanie.

Producenci sprzętu akwarystycznego, chcąc ułatwić życie akwarystom przygotowali zestawy gotowych akwariów, które zawierają niezbędne urządzenia w tym zestawy hydrauliczne, systemy oświetlenia czy panele filtracyjne.

Akwarium morskie - czyli wyższa szkoła akwarystyki 🐶 Blog Zwierzoklub
Autor:

Opublikowano 2019-10-13 w serwisie Zwierzoklub.pl. Ostatnia aktualizacja wpisu nastąpiła 2019-11-21 18:54:26.

Ostatnia zmiana w systemie ZWIERZOKLUB nastąpiła 03.08.2021 18:57:29
© 2017-2022 Zwierzoklub

W naszej bazie posiadamy już 14 826 firm i instytucji.

Data publikacji wersji:

Wersja platformy: fd845

Kontakt