Akwarystyka - hobby, które uzależnia

Akwarystyka ma swoją długą tradycję, a jej historia najprawdopodobniej rozpoczęła się około 2500 lat p.n.e. Badania archeologiczne przeprowadzone w Egipcie odkryły obecność zbiorników z przeznaczeniem na hodowle ryb wskazując ich wiek pochodzenia na ok 500 p.n.e. Natomiast zachowane informacje wskazują, że azjatyckie hodowle ryb akwariowych pojawiły się w Chinach około X wieku. Tam trzymano je w porcelanowych i glinianych wazach, a w ogrodach budowano oczka wodne, w których popularne były karasie złociste .

Inną metodę mieli Rzymianie, ponieważ budowali baseny często połączone z morzem, dzięki czemu pływały w nich gatunki ryb morskich. W XVI wieku popularnie zwane złotymi rybkami - karasie trafiły do Japonii, natomiast w Europie pojawiły się na początku XVII w. 

Akwarystyka zaczęła stawać się coraz popularniejsza dopiero w XIX wieku

Przyczyną były bardzo  wysokie koszty założenia i utrzymania, więc stała się rozrywką ludzi bogatych. W 1853r. w Londynie dla jego mieszkańców zostało przygotowane i udostępnione pierwsze publiczne akwarium. Zaczęto się interesować zwierzętami i roślinnością mieszkającymi zarówno w wody słodkie jak i morskie. Powstała dziedzina nauki zwana ichtiologią, a segregująca zdobytą wiedzę związaną z rybami. Z czasem zaczęły się pojawiać towarzystwa miłośników akwarystyki. W Polsce pierwsze z nich powstało w 1909r. w  Chorzowie. W niedługim czasie dzięki coraz większej popularności pojawiło się ich więcej. Kolejnym krokiem w rozpowszechnianiu tego fantastycznego hobby stały się wystawy akwarystyczne, na których zwykli śmiertelnicy mogli zachwycać się urokiem magii podwodnego świata. Pierwszą z nich w Polsce zorganizowano w 1914r. na Śląsku.

Dopiero w XX wieku, a dokładnie w jego drugiej połowie stosunkowo niewielkie koszty założenia i prowadzenia akwarium umożliwiły praktycznie każdemu na samodzielny jego montaż w domu. Moda ta trwa do chwili obecnej, jednak sprzęty wspomagające funkcjonowanie akwariów stały się niezwykle wyrafinowane i profesjonalne, a kształty zbiorników niezwykle fantazyjne.

Obecnie akwarystyka zajmuje się nie tylko amatorską, ale i profesjonalną hodowlą i pielęgnacją zwierząt wodnych i roślin do nich przeznaczonych. Z powodów oczywistych dzielona jest na słodkowodną, morską oraz słonowodną, dlatego planujący swoje pierwsze akwarium w życiu - powinni  zdecydować się jakie akwarium mają zamiar założyć. W akwarystyce słodkowodnej dowiecie się wszystkiego o akwariach, ryba i roślinach słodkowodnych, natomiast w morskiej o faunie i florze w niej zamieszkującej. Akwarystyka słonowodna zajmuje się rybami i roślinnością wymagającymi określonego zasolenia, które w naturalnych warunkach znajduje się w strefach przybrzeżnych, deltach lub ujściach rzek, gdzie morska woda miesza się ze słodką.

Najprostsze akwaria oraz podstawowy sprzęt w zupełności zadowolą początkujących amatorów akwarystyki

Z czasem jeżeli to zainteresowanie zamieni się w pasję, a zasoby finansowe na to pozwalają, można założyć akwarium profesjonalnie imitujące naturalne warunki środowiskowe określonych gatunków ryb i roślin z konkretnych miejsc naszego globu. Obecnie praktycznie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia akwarysty.

W ostatnich latach stała się modna terapia i edukacja skierowana do dzieci posiadających  niepełnosprawność intelektualną, ruchową i autyzm. W trakcie zajęć zaobserwowano, że korzystnie zmienia się ich  zachowanie. U dzieci tych nastąpiło ograniczenie lęku, stwierdzono też, że pływające rybki stają się dla obserwatorów źródłem skupienia, o co trudno w przypadku pacjentów z autyzmem.

Akwarystyka - hobby, które uzależnia 🐶 Blog Zwierzoklub
Autor:

Opublikowano 2019-09-14 w serwisie Zwierzoklub.pl. Ostatnia aktualizacja wpisu nastąpiła 2019-11-21 18:51:15.

Ostatnia zmiana w systemie ZWIERZOKLUB nastąpiła 03.08.2021 18:57:29
© 2017-2022 Zwierzoklub

W naszej bazie posiadamy już 14 826 firm i instytucji.

Data publikacji wersji:

Wersja platformy: fd845

Kontakt