Chomik - czyli mały samotnik z wyboru

Większości czytających chomik kojarzy się z dzieciństwem, ponieważ ten mały stworek gościł i nadal gości w wielu polskich domach. Czy wiecie, że rodzina chomików jest liczna i w jej skład wchodzi około 300 gatunków. Najpopularniejsze z nich mieszkają w naszych domach, a należą do nich: chomik syryjski, chomicznik malutki, chomik chiński, mandżurski i dżungarski.

Najmniejszym wśród chomików jest chomik Roborowskiego, którego ciało ma tylko 5cm długości

Krewnymi chomika są myszy domowe, leśne i inne myszowate. Z uwagi, że rodzina chomików jest stosunkowo liczna i nawet w jednym gatunku występuje różna kolorystyka szat – dokonano odpowiedniego podziału. Dlatego mamy odmiany plamkowane, srokate i pasiaste, szylkretowe, szylkretowo-białe, dereszowate. Oprócz różnorodnej kolorystyki istnieje jeszcze podział związany z posiadanym przez te stworzenia włosem. I tak mamy chomiki długowłose, krótkowłose, satynowe i rex.

Czy wiecie, że zęby rosną chomikom przez całe ich życie

Aby nie doszło do zbytniego ich przerostu, które mogłoby powodować rany i choroby, chomiki jedząc twardy pokarm muszą je ciągle ścierać. Do tego celu doskonałe są gałązki drzew owocowych tj. jabłoni, gruszy. Matka natura była dla chomików szczodra i wyposażyła te małe gryzonie w dwa worki policzkowe umieszczone po obu stronach warg. Gdy chomik maksymalnie je napełni, to ich wielkość spowoduje podwojenie obwodu jego głowy. Nie ma obawy, bo nic mu się nie stanie. W naturalnych warunkach worki te służą do transportu zdobytego pożywienia, a warunkach domowych są jego zwyczajnym spichlerzem służącym do przechowywania jedzenia – tak na wszelki wypadek. W razie potrzeby z łatwością je opróżnia pocierając o nie przednimi łapkami.

A skoro już o jedzeniu jest mowa, to chomiki zjadają nasiona, warzywa, owoce, zioła, a nawet owady. Nie pogardzą ziarnami kukurydzy, pszenicy, owsa, lnu, jęczmienia czy sorgo. Lubią też pestki dyni i słonecznika. Z warzyw możecie im podawać: marchewkę, buraki, ogórki, liście kalafiora, brokuły, pomidory czy pietruszkę. Do owocowych przysmaków chomika należą: jabłka, winogrona, arbuzy, truskawki, banany, gruszki, maliny, naturalnie suszone (a nie wędzone) śliwki oraz rodzynki. Z ziół lubi gwiazdnicę pospolitą, krwawnik pospolity, mniszek lekarski, koper i koniczynę. Dodajcie do tego odrobinę żółtego sera lub gotowanego jajka. Aby uzupełnić niezbędne białko chomikowi można podawać larwy mącznika – pod warunkiem, że macie do nich dostęp. 

Do wyposażeni niezbędne jest poidełko, w którym chomik będzie gasić swoje pragnienie.

Chomiki należą do stworzeń bardzo delikatnych i dlatego należy się z nimi obchodzić ostrożnie

Mała klatka może wywoływać u chomika stres

Decydując się na chomika, warto zapewnić mu najbardziej optymalne warunki do życia. Odpowiednio duża klatka lub akwarium zagwarantuje komfort, do tego ulubione i w dodatku zdrowe pożywienie, odrobina miłości i zyskujecie malutkiego i zabawnego przyjaciela. Akwarium jest dla chomika praktyczniejsze, ponieważ osłoni go przed przeciągami, a opiekuna ochroni przed sprzątaniem wysypanej ściółki, co się często zdarza w przypadku klatek. A skoro klatka to tylko z prętami, których szerokość będzie dostosowana do wielkości chomika, aby z niej nie uciekał lub nie zaklinował sobie głowy. W przypadku wyboru akwarium, to nie należy przykrywać go szybą, a jedynie siatką.

Chomiki swoim zachowaniem potrafią rozbawić do łez niejednego smutasa. Jednak robią to o określonych porach, niekoniecznie dogodnych dla swoich opiekunów. 

Warto pamiętać, że chomiki bywają aktywne nocą, natomiast w dzień ich ulubionym zajęciem jest spokojny sen - najczęściej w ukryciu. Jeżeli nie zapewnicie im małego schronienia w postaci budki, domku itp., to potrafią się zakopać w wysypanych jako ściółka – trocinach. Za to w nocy chomik przejawia niesamowitą aktywność i z dużą przyjemnością korzysta z posiadanych w klatce zabawek. Wielką frajdą jest dla niego kołowrotek, dzięki niemu wybiega nadmiar energii ukrytej w swoim malutkim ciele. Niezbędna jest też gruba warstwa ściółki, w której będzie się mógł ukryć i smacznie spać. Dodatkowe atrakcje chomikowi zapewnią połówki kokosa, tekturowe rurki, gałęzie oraz wanienka z piaskiem. A jeżeli chcesz, aby zamienił się w budowniczego, to zapewnij mu sianko, odrobinę słomy, małe kawałeczki tektury, a nawet skrawki szarego papieru toaletowego (współczesne perfumowane nie są zdrowe). 

Pamiętajcie, że chomik jest samotnikiem i nie potrzebuje do towarzystwa drugiego osobnika, więc trzymajcie się prostej zasady – jedna klatka = jeden chomik. Niejednokrotnie w klatce z dwoma chomikami może dochodzić do częstych konfrontacji, które mogą się dla nich bardzo źle kończyć, z zagryzieniem jednego z nich włącznie.

Minusem chomików jest krótka ich żywotność, która waha się pomiędzy 2 a 3 lata.

Chomik - czyli mały samotnik z wyboru 🐶 Blog Zwierzoklub
Autor:

Opublikowano 2019-10-03 w serwisie Zwierzoklub.pl. Ostatnia aktualizacja wpisu nastąpiła 2019-12-09 22:14:53.

Ostatnia zmiana w systemie ZWIERZOKLUB nastąpiła 03.08.2021 18:57:29
© 2017-2022 Zwierzoklub

W naszej bazie posiadamy już 14 826 firm i instytucji.

Data publikacji wersji:

Wersja platformy: fd845

Kontakt