Co to felinoterapia? Czy to terapia z kotem?

Sponsorem wpisu jest

Fundacja Pomocy Zwierzętom Miaukot

Zapraszamy na stronę fundacji


Odwiedź stronę www

Przez wieki kot był częstym towarzyszem w życiu człowieka, więc miał okazję zdobyć popularność  praktycznie na równi z psem. Potocznie mówi się, że koty chadzają swoimi ścieżkami i jest w tym  jakaś prawda, jednak udomowiony kot, to prawdziwy towarzysz w życiu codziennym. Właściciele  kotów twierdzą, że nie ma nic mocniej kojącego i wyciszającego niż ciche mruczenie i dotyk miękkiego futerka - bo kot to wyjątkowy terapeuta.

Jego niezwykłymi zdolnościami zainteresowano się całkiem poważnie, a wynikiem było powstanie nowej metody animaloterapii określanej nazwą – felinoterapia .

Felinoterapia jest elementem terapii kontaktowej

opierającej się na relacjach kot-człowiek, w których obecność kota ma mieć pozytywny wpływ na stan zdrowia człowieka i to nie tylko fizyczny, ale i również psychiczny. Zauważono, że pozytywne działanie terapeutyczne ma nie tylko sam kontakt fizyczny z kotem, lecz korzystna jest już sama obserwacja, jak i przebywanie w jego towarzystwie. 

Badania wykazały, że dzięki niej następuje poprawa samopoczucia i przypływ dobrego humoru, polepszenie się komunikacji, pojawienie zdolności okazywania uczuć i emocji. Przestają działać dotychczasowe bariery jak i przełamywane są różne dotychczasowe ograniczenia, obniża się też przy tym poziom poczucia lęku i samotności. Badania wykazały, że u osób przebywających w obecności kota następuje wzrost wydzielania endorfin i poprawia się stymulacja układu odpornościowego. Obniża się poziom ciśnienia krwi, zmniejsza zagrożenie chorobami układu krwionośnego, a nawet ogranicza dolegliwości przy chorobach reumatycznych.

Dla pacjentów kototerapia to nie tylko zabawa z puszystym kotem. Sama terapia najczęściej polega m.in. na głaskaniu miękkiego kociego futerka, zabawie z nim, czesaniu czy obserwacji jego zachowań. Zauważono, że felinoterapia w przypadku dzieci autystycznych jest skuteczniejsza niż dogoterapia . Być może negatywną rolę odgrywa tu zbytnia żywiołowość psów, w stosunku do kociej powściągliwości. W dodatku kot nie potrzebuje tresury. Właściwie prowadzona terapia z jego wykorzystaniem ułatwia nawiązywanie kontaktów z pacjentami, sprzyja też skupieniu uwagi.

Kocie wibracje w niesamowity sposób działają obniżając depresję, stres i dając poczucie zrelaksowania

Badania wykazują, że mruczenie, czyli właśnie kocie wibracje są odpowiednikiem tych wykorzystywanych w urządzeniach stosowanych w medycynie sportowej czy nowoczesnej ortopedii. Jednak z pewnością te kocie znane są o wiele, wiele dłużej. 

Niektórzy twierdzą, że już samo przebywanie w towarzystwie kota działa terapeutycznie. Nic w tym dziwnego skoro już swoją obecnością potrafi integrować zarówno środowiska społeczne jak i rodzinne, a także poprawia relacje podopiecznych z zespołem terapeutycznym. Bywa również częstym tematem rozmów, towarzyszem zabaw, obiektem nauki odpowiedzialności wśród dzieci jak i dorosłych.

Pacjentami mogą być osoby w praktycznie każdej grupie wiekowej. Kocie zalety zostały dostrzeżone i docenione w niektórych państwach, gdzie powstały stosowne programy wykorzystujące felinoterapię. Koty pełnią tam rolę terapeutów pomagając dzieciom niepełnosprawnym, dzieciom z domów dziecka, młodzieży z ośrodków opieki społecznej, pacjentom podlegającym rehabilitacji czy mieszkańcom domów seniora. Tak jest w krajach skandynawskich, Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, gdzie właśnie w domach opieki nad osobami starszymi i szpitalach psychiatrycznych  zamieszkały koty - zapewniając tym sposobem swoją stałą obecność i nieograniczoną dostępność. Placówki medyczne posiadające kocich terapeutów oceniają, że ich obecność pozytywnie wpływa na pacjentów, a jednocześnie obniża koszty leczenia. Dane wskazują, że wydłuża się okres życia osób opiekujących się kotami. Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, że w Stanach Zjednoczonych więźniowie w nagrodę za dobre sprawowanie podczas swojego pobytu, mają prawo opiekować się kotem. 

Koty pełnią tez rolę edukacyjną i są coraz częstszymi gośćmi w szkołach i przedszkolach. 

W felinoterapii rasa kota nie ma znaczenia, jednak nie każdy kot się do niej nadaje

Warunek konieczny, to ukończony pierwszy rok życia (młodsze koty z nadmiarem energii wykazują zwiększoną chęć do zabawy) i dobry stan zdrowia. Koci kandydat na terapeutę musi też posiadać niezbędne szczepienia. Doświadczenia wskazują, że najbardziej odpowiednimi terapeutami, są koty otwarte na głaskanie, spokojne i opanowane, bez problemu nawiązujące kontakt z ludźmi. Podobno zdecydowanie lepszymi terapeutami są kotki niż kocury. 

Aby jednak terapia miała przynieść pozytywny efekt - ważna jest jej regularność, ponieważ ma to oczywisty wpływ na jej skuteczność. Zajęcia mogą być prowadzone zarówno indywidualnie jak i grupowo.

W ostatnich latach dosyć popularne stały się kursy felinoterapii prowadzone przez fundacje. Podczas zajęć uczą one właściwego prowadzenia terapii  w tym głaskania, przytulania, karmienia, czesania i zajęć pielęgnacyjnych. Pozwalają na poznanie kociej psychiki, objawów stresu i umiejętności jego redukowania. Jednak wymagają od kociego opiekuna przestrzegania zasad utrzymania jego higieny, właściwej diety i stałego nadzoru weterynaryjnego.

Na koniec warto zauważyć, że każdy posiadacz kota poprzez bliską obecność swojego prywatnego kociego terapeuty, nieświadomie stał się pacjentem poddanym każdego dnia felinoterapii.

Co to felinoterapia? Czy to terapia z kotem? 🐶 Blog Zwierzoklub
Autor:

Opublikowano 2019-09-02 w serwisie Zwierzoklub.pl. Ostatnia aktualizacja wpisu nastąpiła 2019-11-21 18:27:29.

Sponsor wpisu:

Fundacja Pomocy Zwierzętom Miaukot

Zapraszamy na stronę fundacji


Odwiedź stronę www

Ostatnia zmiana w systemie ZWIERZOKLUB nastąpiła 03.08.2021 18:57:29
© 2017-2022 Zwierzoklub

W naszej bazie posiadamy już 14 826 firm i instytucji.

Data publikacji wersji:

Wersja platformy: fd845

Kontakt