Królik miniaturka - przytulanka nie dla każdego

Króliki miniaturki są bardzo rozpoznawalne i wręcz można powiedzieć, że każdy je zna, lecz nie każdy je w swoim życiu posiadał. Na czym polega fenomen popularności tych miniaturowych króliczków, który powoduje, że zaskarbiły sobie serca większości dzieci. Może to ich łagodność, potulność, puszyste futerko sprawiają, że już przy pierwszym kontakcie - dziecko chce mieć swojego króliczka.

Miniaturowe króliki są udomowioną wersją królika europejskiego należącego do rodziny zającowatych. Właśnie dzięki ich udomowieniu i dużej łagodności z czasem zdobyły swoją popularność. 

Decydując się na króliczka, pamiętajcie, że za średnią długość życia królika przyjmuje się 7 lat

Chociaż zdarzają się i takie, które dożyły 10 lat. Dojrzałość płciową osiągają samce w wieku 5 miesięcy, a samice w wieku 7 miesięcy.

Ich największa aktywność przypada na godzinny nocne oraz poranne. Kupując królika trzeba zaopatrzyć się również w klatkę oraz niezbędne akcesoria. Króliki to ruchliwe zwierzęta, więc maleńka klatka nie będzie dobrym pomysłem. Tak jak i trzymanie go w akwarium. Najlepszym i sprawdzonym rozwiązaniem jest klatka z kuwetą od dołu, ponieważ dzięki temu będziecie mieć ułatwione jej czyszczenie i wymianę ściółki. Natomiast do podstawowych akcesoriów należą: karma, poidełko, miski na pokarmy, kuweta, żwirek do kuwety, oraz szczotka do pielęgnacji włosa. Siano nie nadaje się na ściółkę ponieważ za szybko następuje w nim proces gnicia. Ściółkę w formie granulatu wymienia się co tydzień ewentualnie, co dwa tygodnie. Jest to zależne od wielkości klatki i wyściółki oraz czy królik ma dodatkową kuwetkę, do której będzie kicał załatwiać swoje potrzeby.

Po przywiezieniu królika do domu należy dać mu czas na zapoznanie się z otoczeniem oraz samą klatką. Najlepiej, aby została ustawiona w miejscu, z którego królik będzie widział domowników. Jednak nie należy jej ustawiać w przeciągu, czy w pobliżu kaloryfera. 

Odpowiednim sposobem socjalizacji królika jest wspólne przebywanie, siadanie przy nim, mówienie do niego. Jeżeli już jego ciekawość wygra ze strachem, to zacznie on odwiedzać wszystkie kąty. Króliczym sposobem na zostawianie swoich śladów jest pocieranie brodą otaczających go przedmiotów, bo na nich pozostawia swój zapach, co działa uspokajająco i zazwyczaj oznacza bezpieczną strefę.

Pamiętajcie o codziennej wymianie wody

Króliki są roślinożercami, a podstawowym ich pożywienia jest siano, zioła oraz rośliny łąkowe. Do  diety wchodzą m.in. warzywa liściaste. Uszate nie stronią od kapusty pekińskiej, włoskiej, kalarepy, brukselki, liści kalafiora. Uwielbiają również popularne sałaty: rzymską, lodową, cykorię, dębową. Ze smakiem zajadają też marchewki, pietruszkę, buraki, seler i rzepę. Układ pokarmowy królików jest dosyć wymagający, a pod jego potrzeby zdrowotnie działają sałaty z goryczką czyli: cykoria, rukola, cykoria catalogna oraz mniszek lekarski. Ta goryczka poprawia trawienie, wzmacnia funkcjonowanie wątroby, działa także przeciwzapalnie. Posiłek powinien się składać z warzyw liściastych i korzeniowych z przewagą tych pierwszych. Pozostawiona królikowi ilość pokarmu powinna mu starczyć do następnego posiłku, ponieważ je on niewielkie porcje, ale z dużą częstotliwością. Zbyt długie przerwy w posiłkach mogą doprowadzić do problemów trawiennych oraz otłuszczenia wątroby. Z owoców lubi świeże truskawki, maliny, jeżyny, jabłka, gruszki, banany, winogrona, brzoskwinie.

Nie zapominajcie, że króliki uwielbiają obgryzać korę drzew owocowych.

Pierwszą rasą królika miniaturowego (pochodzącego od królika dzikiego) był wyhodowany w Anglii i posiadający białe futerko - królik gronostajowy. Z czasem krzyżowane miniaturki otrzymały nowe wybarwienia sierści od kremowej przez szarą, brązową, niebiesko-białą, a nawet czarną. Najbardziej popularne rasy miniaturowego króla to: królik gładkowłosy , Angora , Rex , Holenderski , długowłosy , Mini Lop , lew , Grzywacz Afrykański , Dwarf Hotot , himalajski oraz baranek .

Najczęstszą barwą oczu jest barwa ciemnobrązowa, czasem zdarza się też niebieska, a czerwona u albinosów.

Królik samodzielnie nie jada roślin trujących, natomiast niektóre z nich zjedzone nawet w niewielkiej ilości mogą mu mocno zaszkodzić. Do takich właśnie roślin szkodliwych dla królików należą: cebula, szczypiorek, por, czosnek, rabarbar, fasola, groch, ziemniaki, krzaki pomidora, awokado. A z roślin ogrodowych: bluszcz, konwalia, jaskier, cis, laurośliwa wschodnia, naparstnica, oleander, psianka, złotokap.

Zwracamy uwagę, aby pamiętać, że po zimie nie można zaserwować królikowi nieograniczonej ilości zielonej trawy w ogrodzie. Należy go do tego przyzwyczajać stopniowo, jak i jego żołądek. Zlekceważenie tego problemu może zakończyć się jego śmiercią.

Króliki pod względem swoich potrzeb nie należą do zbytnio wymagających, jednak są zdecydowanie delikatniejsze niż ich więksi kuzyni.

Nim w Twoim domu zamieszka królik, upewnij się, że nikt z domowników nie zacznie cierpieć na alergię z powodu króliczej sierści. A to najczęściej oznacza, że królik będzie musiał wyprowadzić się z Twojego domu.

Królik miniaturka - przytulanka nie dla każdego 🐶 Blog Zwierzoklub
Autor:

Opublikowano 2019-10-09 w serwisie Zwierzoklub.pl. Ostatnia aktualizacja wpisu nastąpiła 2019-11-21 18:54:36.

Ostatnia zmiana w systemie ZWIERZOKLUB nastąpiła 03.08.2021 18:57:29
© 2017-2022 Zwierzoklub

W naszej bazie posiadamy już 14 826 firm i instytucji.

Data publikacji wersji:

Wersja platformy: fd845

Kontakt