Papuga - inteligentny przyjaciel na całe życie

Matka natura szczodrze obdarzyła nas gatunkami tych przepięknych egzotycznych ptaków, jakimi są oczywiście papugi. Obecnie znanych jest prawie 330 gatunków, z czego większość mieszka w ciepłym klimacie. Czy są inne ptaki posiadające bardziej kolorowe ubarwienie? Chyba nie. Papugi wśród innych ptaków wyróżniają się nie tylko swoją wyjątkowo urodziwą kolorystyką, ale również wrażliwością i inteligencją. Największymi gadułami są papugi żako oraz szare, a do najpopularniejszych w Polsce należą: papuga falista , nimfa i ara.

Papugi są z natury wrażliwe i odczytują ludzkie emocje

Jeżeli człowiek przestanie się troskliwie opiekować swoją papugą, to najprawdopodobniej ona zdziczeje i możliwe, że stanie się agresywna. Dlatego trzeba jej poświęcać dużo wolnego czasu na zabawę i naukę. W przypadku, gdy nie można jej tego zapewnić, to najlepszym rozwiązaniem jest kupno drugiego ptaka. 

Papugi nie lubią zmian, należą do osobników, które lubią mieć swoje przyzwyczajenia i stabilizację. Źle znoszą przemeblowania, przeprowadzki, nowe osoby, a nawet nowe zabawki w klatce. Papugi lubią obecność swojego opiekuna i uwielbiają, gdy im się poświęca czas.

Można by rzec, że papugi są wymagające i jest w tym dużo prawdy. Dla swojego komfortu wymagają dużej klatki, zabawek, smakołyków, żerdzi po których będą skakać itd. Zbyt mała klatka może je męczyć i spowodować, że zrobią się osowiałe. Obowiązkowo w klatce musi się znaleźć karmnik i dozownik do wody. Papugi są łakomczuchami, a przy tym niepoprawnym bałaganiarzami, potrafiącymi wokół klatki rozrzucać resztki jedzenia. Z akcesoriów, warto jeszcze umieścić wanienkę na kąpiele oraz huśtawki i sznury. 

Jeżeli wydaje się Tobie, że posiadana papuga jest wyjątkowo głośna, to nic bardziej mylnego. One zwyczajnie tak mają i komunikują się z otoczeniem głośnym skrzeczeniem. Jeżeli zostaną pozostawione same sobie, to będą to robić godzinami, gdyż zwyczajnie oczekują towarzystwa.

Od czasu do czasu powinny być wypuszczone poza klatkę – oczywiście w zamkniętym pomieszczeniu, aby nie uciekły na zewnątrz.

Jeśli myślisz, że papuga ma dziób od parady, to jesteś w błędzie, ona doskonale wie do czego może go użyć. Nie tak rzadko zdarza się dziobnięcie ręki swojego właściciela. Jednak nie dzieje się to bez przyczyny.

Na wolności w ich naturalnych warunkach papugi żerują wysoko na drzewach w poszukiwaniu owoców, nasion i orzechów. Większość gatunków mieszka na drzewach, część z nich w pniach drzew, ale są i takie, które żerują na ziemi.

Natomiast w przypadku papug mieszkających w klatkach podstawowym pożywieniem jest ziarno, które można kupić w formie gotowych mieszanek lub samodzielnie przygotować. Dostępne są też granulaty zawierające w swoim składzie potrzebne witaminy oraz składniki mineralne. Również wapń jest niezbędnym składnikiem papuziej diety wykorzystywanym jako budulec dla kości i piór.

Papugi bez najmniejszego problemu spożywają warzywa: brokuły, buraki, ogórki, marchew, kalafior, rzodkiew, sałatę rukolę, roszponkę, pomidory i szpinak. Do ulubionych owoców należą: banany, brzoskwinie, ananasy, cytryny, czereśnie, daktyle, figi, śliwki, rodzynki, jabłka, winogrona, truskawki i cytryny. 

Jak już wspomniano, papugi są bardzo wrażliwe i na swój sposób potrafią przeżywać stres, osamotnienie, zmiany otoczenia. A robią to w sposób szczególny ponieważ wyrywają sobie pióra. Ani badacze papug, ani weterynarze nie potrafią podać tego przyczyny, twierdzą jedynie, że ma to  podłoże psychologiczne. Jeżeli powodem jest brak czasu i chęci ze strony opiekuna do poświęcania czasu swojej papudze, to najlepszym rozwiązaniem jest dokupić jej do towarzystwa drugą. W ten sposób skończy się jej osamotnienie, co prawda pogorszą się relacje z opiekunem, ale przestanie być nieszczęśliwa.

Najlepszym sposobem zdobycia wymarzonej papugi jest jej zakup z wyspecjalizowanej hodowli. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ taka papuga od swojego narodzenia jest przyzwyczajona do kontaktu z człowiekiem, ponieważ była ręcznie przez niego wykarmiona. A gdy trafia w ręce nabywcy nie ma oporów przed jego akceptacją. W dodatku jeśli zostanie odizolowana od innych ptaków, stosunkowo szybko zacznie naśladować mowę człowieka. Z łatwością też nauczy się nowych słów. Takie papugi prowadzone w odpowiedni sposób pozwalają na kształtowanie swoich charakterów i w dodatku są pozbawione agresji. Dosyć dużą ofertę aukcji ma na papugi olx - znany portal internetowy.

Kiedy papuga może zawitać do Twojego domu?

Dobrym momentem na zakup papugi jest okres, w którym zaczyna już przyjmować pokarm samodzielnie i bez pomocy hodowcy zjada ziarna i owoce. Istotnym zadaniem dla opiekuna jest od początku nauczyć ją jedzenia różnorodnego pożywienia, a w szczególności warzyw i owoców.

Papugi są nosicielami pasożytów typu: świerzbowiec, roztocza oraz wszoły i bakterii Chlamydia. Występuje ona w ptasich wydzielinach, odchodach lub piórach, a jej efektem jest ornitoza tzw choroba ptasia. Zarażenie następuje poprzez kontakt z ptakiem i wdychanie bakterii. W trakcie choroby może wystąpić ból podczas kaszlu, wysoka gorączka, boleści w klatce piersiowej, a nawet plucie krwią. Również są przyczyną niejednej alergii w zamieszkiwanych przez nie domach.

Kupując papugę musisz mieć świadomość, że ptaki te są długowieczne - potrafią spokojnie żyć 80 - 100 lat w zależności od gatunku. 

Papuga - inteligentny przyjaciel na całe życie 🐶 Blog Zwierzoklub
Autor:

Opublikowano 2019-10-21 w serwisie Zwierzoklub.pl. Ostatnia aktualizacja wpisu nastąpiła 2019-12-22 10:36:43.

Ostatnia zmiana w systemie ZWIERZOKLUB nastąpiła 03.08.2021 18:57:29
© 2017-2022 Zwierzoklub

W naszej bazie posiadamy już 14 826 firm i instytucji.

Data publikacji wersji:

Wersja platformy: fd845

Kontakt