Towarzyskie życie kolorowych papużek falistych

Kontynentem z którego pochodzą papużki faliste jest Australia. To właśnie tam jest ich naturalne środowisko, a szczególnie południowa część, gdzie na równinnych terenach żyją sobie swobodnie i stadnie, jak w naszym kraju gołębie, czy wróble. Do Europy trafiły w XIX od razu wzbudzając zachwyt oraz duże zainteresowanie . W dodatku panujące warunki klimatyczne były na tyle sprzyjające, że nic nie stanęło na przeszkodzie i doskonale się tu zaaklimatyzowały. Na początku papużki trafiały do europejskich domów transportowane bezpośrednio z ich kontynentu. Lecz ilość wyłapywanych sztuk była na tyle duża, że groziło to wyginięciem papuziej populacji. Dlatego stosunkowo szybko wprowadzono zakaz ich odłowu, przez co powstały liczne hodowle papużek falistych.

Jeżeli chcecie mieć papużki faliste, to w klatce powinny zamieszkać przynajmniej dwie

Papużki są najpopularniejszymi ptakami domowymi, ale trzeba pamiętać, że należą do ptaków stadnych, a w dodatku bardzo towarzyskich. Kolejną ich zaletą jest łagodne usposobienie, więc jeżeli podejmiecie decyzję o kupnie, to powinny to być minimum 2 sztuki.

Oczywiście jednym z najważniejszych zakupów jest odpowiednia klatka. Najlepiej żeby była metalowa, ponieważ papużki uwielbiają wszystko podgryzać. Dlatego modne kiedyś klatki drewniane przeszły do lamusa, gdyż niejedna papużka intensywnie testowała ich wytrzymałość. Oprócz klatki potrzebne są jeszcze poidełka, pojemniki na karmę i przysmaki. Nie można zapomnieć o drabinkach lub szczebelkach. Dużą radość sprawi zamontowanie gałązek drzew liściastych jako szczebelki, które w wolnych chwilach papużki będą sobie mogły spokojnie dziobać.

Jako wyściółkę można wysypać piasek, w którym będą sobie robić kąpiele. Przy czym część papużek woli jednak typową kąpiel w wodzie, więc warto zainstalować wanienkę z wodą i obserwować poczynania swoich skrzydlatych przyjaciół. Do kompletu przydadzą się jeszcze ptasie zabawki, w tym huśtawki, dzwonek oraz lusterko, w którym będą mogły się przeglądać. Duże znaczenie ma miejsce, w którym klatka będzie stała. Bliska obecność telewizora źle na nie działa.

Z uwagi na ich pochodzenie, gdzie głównym pożywieniem były trawy, ziarna ewentualnie zboża – karmienie papużek falistych nie będzie nastręczać problemu. W każdym sklepie zoologicznym można kupić przeznaczone dla nich gotowe karmy. Jednak, aby umilić i urozmaicić im posiłki powinniście podawać jabłka, gruszki, natkę pietruszki, pomidory, ogórki, marchew, winogrona, banany, kiwi, brzoskwinie.  Papużki uwielbiają jajka na twardo – ale nie podawajcie ich zbyt często. Bardzo praktycznym i ciekawym rozwiązaniem są kolby przygotowane w różnych smakach specjalnie dla papug. Głównym składnikiem jest zazwyczaj proso, do tego słonecznik lub owies. Do tego przyda się jeszcze sprasowana kostka z witaminami. Warto pomyśleć o podawaniu preparatów witaminowych i suplementów diety. Pamiętaj, aby codziennie wymieniać owoce i warzywa, gdyż niezjedzone na świeżo mogą doprowadzić do biegunki, a nawet odwodnienia.

Oswajanie papużek należy do zadań ich opiekuna. Co prawda jest to proces długotrwały i o wiele łatwiej będzie, jeżeli od dzieciństwa były karmione ręką człowieka, ponieważ oznacza to, że są przyzwyczajone do jego obecności. Jednak najlepiej zacząć od jednej papużki ponieważ tak jak i w przypadku innych gatunków zwierząt, jeżeli są razem dwa osobniki  – zaczynają tworzyć własny świat i przestają interesować się człowiekiem. 

Mów do papugi, ona to lubi

Jednym z podstawowych elementów zaprzyjaźniania papużki z człowiekiem jest nauka jej wchodzenia na rękę opiekuna. Nie jest to trudne, ale wymaga dużej cierpliwości i regularnej powtarzalności ćwiczenia. Papużka od chwili, kiedy pojawi się w Twoim domu potrzebuje czasu na przyzwyczajenie się do nowych warunków. Musi mieć ona czas na poznanie wszystkich zakamarków, poznać otoczenie oraz domowników.  Z czasem kiedy już zaakceptuje nową sytuację i nowe miejsce – stanie się aktywniejsza, żywsza i bardziej ciekawska, a przy tym wróci jej apetyt.

Gdy już nadejdzie czas, będzie można pozwolić jej na krótkie loty zapoznawcze po mieszkaniu. Jednak przed tym koniecznie trzeba pozamykać wszystkie okna i drzwi, aby nie uciekła na zewnątrz. Dobrze jest też pozasłaniać lustra, a w oknach powinny znaleźć się firanki, aby ptaszyna nie zaliczyła zderzenia z szybą. Mogłoby się to dla niej źle skończyć.

Dużą satysfakcją dla opiekuna jest chwila, kiedy własna papużka z ufnością wejdzie na jego rękę. Nie jest to proste, jednak będzie świadczyć o zaufaniu jakie mu udało się zdobyć. 

Następnym elementem nauki może być głaskanie palcem. Z czasem większość papużek to polubi i sama domagać się będzie tych drobnych pieszczot. Pamiętajcie, że papużki faliste należą do delikatnych zwierząt i stosunkowo łatwo można im zrobić krzywdę.

Papużki z natury są ruchliwe  i dlatego jeżeli któraś z posiadanych jest zbyt spokojna czy nawet osowiała, może to wskazywać, że jest chora. Papużki są czyścioszkami starannie dbając o swój wygląd, więc jeżeli jakiś osobnik jest niezadbany, a nawet brudny - może to być oznaką choroby.

Najlepsza temperatura dla papużek waha się pomiędzy 25 a 27 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że nie posiadają one możliwości pocenia, a jedynym sposobem schładzania jest szybkie otwieranie i zamykanie dzióbka.

Towarzyskie życie kolorowych papużek falistych 🐶 Blog Zwierzoklub
Autor:

Opublikowano 2019-11-02 w serwisie Zwierzoklub.pl. Ostatnia aktualizacja wpisu nastąpiła 2019-12-22 10:36:35.

Ostatnia zmiana w systemie ZWIERZOKLUB nastąpiła 03.08.2021 18:57:29
© 2017-2022 Zwierzoklub

W naszej bazie posiadamy już 14 826 firm i instytucji.

Data publikacji wersji:

Wersja platformy: fd845

Kontakt