Rybki akwariowe - moda, która nie przemija

Akwarium to doskonała rozrywka, zresztą nie od dziś wiadomo, że jest również sposobem na relaks i wyciszenie w otaczającym świecie pośpiechu, łagodzi stres oraz działa kojąco na zszarpane nerwy.

Jeżeli już decyzja o zakupie akwarium została podjęta, to zanim wybierzecie się po rybki zastanówcie się jakie gatunki mają w nim zamieszkać i weźcie również pod uwagę wielkość zbiornika – za minimum uznaje się akwarium 50l. Zapoznajcie się z wymaganiami danych gatunków, dzięki czemu ocenicie, czy Wasze akwarium sprosta ich potrzebom, czy też nie. Istotne jest, aby dobrać gatunki ryb o podobnych potrzebach pod względem jakości wody oraz jej temperatury.

Kupując rybki nie nastawiajcie się na ilość, ale na komfort jaki powinniście im zapewnić

Popularny przelicznik to 5 litrów wody przypadające w akwarium na jedną rybkę. Inny znany przelicznik to 1 cm długości rybki na 1 litr pojemności w zbiorniku wodnym.

Do najpopularniejszych rybek akwariowych dostępnych w sklepach akwarystycznych należą: gupiki , neonki , brzanki , kiryski , mieczyki , danio , welonki , molinezje , skalary , kardynałki , bojowniki. Wybór wcale nie jest prosty, a czy zakupione rybki będą sobie pływać w zgodzie, to dopiero czas pokaże. Większość z oferowanych to gatunki pochodzące z rejonów tropikalnych. Ich naturalnym środowiskiem są rzeki i strumienie, dorzecza Amazonki, niewielkie zbiorniki wodne w Afryce, czy Azji. Najlepsze do akwariów są te gatunki, które w naturalnych warunkach dobrze znoszą małe zbiorniki wodne.

Można powiedzieć, że nie istnieje idealny zestaw rybek różnych gatunków, które mogą wspólnie żyć w jednym akwarium. Część z dostępnych na rynku gatunków bywa towarzyska, ale są i takie będące agresywnie nastawione na towarzystwo innych. Przykładów nie trzeba daleko szukać, ponieważ popularny bojownik nie toleruje towarzystwa osobników tej samej płci. Dla początkującego akwarysty piranie też nie byłyby najlepszym pomysłem. Dlatego z całą pewnością przyda się rozmowa w sklepie ze sprzętem akwarystycznym, do tego trochę fachowej literatury i uzupełnienie wiedzy na  jednym z forum miłośników ryb akwariowych. Z pewnością będą tam zdania podzielone, jednak warto popytać.

Nim do akwarium wprowadzicie rybki poczekajcie cierpliwie od 2 do 4 tygodni, aby wodny ekosystem zaczął działać, a dopiero wtedy zakupcie rybki. Z pewnością po zakupie, podczas transportu do domu będą zapakowane w szczelny worek. Najlepiej położyć go na powierzchni wody w akwarium (niech sobie swobodnie pływa), aby temperatura wody wraz z rybkami w nim pływającymi zrównała się z temperaturą wody w akwarium. Dopiero wtedy powinniście wypuścić rybki „na wolność”. Dzięki temu ominie je szok termiczny.

Należy pamiętać, że wymagające są nie tylko rybki ale i roślinność, którą chcecie swoje akwarium wypełnić

Weźcie również pod uwagę wymogi związanego z ich doświetleniem.

Częste pytanie dotyczy jak i czym karmić rybki, jednak odpowiedź nie jest łatwa, ponieważ wszystko zależy od gatunku rybek i pokarmu jaki i w jakiej formie można im podawać. Dlatego warto mieć na uwadze, aby dobierać gatunki o podobnych potrzebach żywieniowych, co ułatwi sprawę. Na rynku dostępne są różne karmy od suchych, obecnie najpopularniejszych poprzez mrożone oraz żywe. Pamiętajcie, że najlepiej karmić rybki małymi porcjami nawet kilka razy dziennie.

Inną sprawą jest długość życia rybek akwariowych ponieważ zazwyczaj przeżywają od kilku do kilkunastu lat, zależnie od gatunku, pokarmu i warunków panujących w akwarium.

Rybki akwariowe - moda, która nie przemija 🐶 Blog Zwierzoklub
Autor:

Opublikowano 2019-09-20 w serwisie Zwierzoklub.pl. Ostatnia aktualizacja wpisu nastąpiła 2019-11-21 18:51:24.

Ostatnia zmiana w systemie ZWIERZOKLUB nastąpiła 03.08.2021 18:57:29
© 2017-2022 Zwierzoklub

W naszej bazie posiadamy już 14 826 firm i instytucji.

Data publikacji wersji:

Wersja platformy: fd845

Kontakt