Terrarium i jego mieszkańcy - co o tym wiesz?

Podobnie jak akwarystyka zdobyła swoją popularność dzięki możliwości przeniesienia namiastki świata podwodnego do zbiornika zwanego akwarium, tak terrarystyka - jako osobna dziedzina skupiona na bogactwie żyjących na ziemi gadów, płazów i bezkręgowców -  umożliwiła stworzenie im warunków zbliżonych do naturalnych.

Najczęściej spotykane w polskich domach gatunki zamieszkujące terrarium to: jaszczurki, pająki i węże.

Celem budowy terrarium jest uzyskanie dla danego gatunku odpowiednich warunków, a szczególnie mikroklimatu, w jakim żyje on naturalnie

Do tego można wykorzystać odpowiedniej wielkości pojemnik w formie skrzynki, może być on zrobiony ze szkła – jest najpraktyczniejsze, drewna, blachy lub plastiku. Nie należy na założenie terrarium wykorzystywać akwarium, ponieważ nie jest ono do tych celów przystosowane.

Podłoże wiwarium można przygotować z suchego piasku, gliny, czarnoziemu lub włókna kokosowego. Nie powinno w nim zabraknąć kamieni. Zgodnie z wymaganiami gatunku trzeba też zapewnić odpowiednią wilgotność, dostarczyć właściwą ilość światła, optymalną temperaturę, wodę oraz rośliny. Niezbędna jest odpowiednia żarówka, grzałka, kable grzewcze lub mata grzewcza, baseniki lub zbiorniki wodne, a części gatunków przyda się też elektroniczny karmnik. W przypadku niektórych okazów przydatny może być ultradźwiękowy generator pary, który w razie konieczności zwiększy poziom wilgotności w terrarium. Jeżeli w środowisku naturalnym znajdują się gałązki, kora, kawałki drewna czy korzenie - to takie też należy włożyć do zbiornika. 

Ze względu na przeznaczenie terraria dzielą się na biotopowe oraz sterylne.

Terrarium biotopowe – za takie uchodzi pojemnik, o parametrach jak najbardziej zbliżonych do środowiska naturalnego. Popularne regiony, na podstawie których przygotowywany jest biotop do tego typu terrarium to: las umiarkowany, tropikalny, pustynia i step.

Terrarium sterylne – ma zastosowanie na ogół w przypadku hodowania dużych węży należących do rodziny dusicieli. Wystrój tych zbiorników jest ograniczony do niezbędnego minimum z jednoczesnym zapewnieniem odpowiedniej temperatury i wilgotności oraz czystości i higieny. Do standardowego ich wyposażenia zalicza się żarówkę, przewody grzewcze i miski z wodą.

W terrarium lasu tropikalnego niezbędna wilgotność waha się pomiędzy 70 a 90%, a w lasach umiarkowanych w okolicach 60-70%. Natomiast terrarium pustynne i stepowe powinny mieć niską wilgotność tj. 40-60%. Aby terrarium przypominało naturalne warunki można do środka wstawić przydatne elementy dekoracyjne np. jaskinie, skałki czy półki skalne. Można też budować zakamarki dające schronienie zwierzętom zamieszkującym w terrarium. Całość z pewnością uzupełni dobrze dobrane tło tematyczne - przyklejone na tylną ściankę.

Roślinność jest oczywiście obowiązkowa w przypadku odtwarzania warunków danego klimatu, jednak w niektórych przypadkach lepiej zastosować roślinność sztuczną, gdyż żywa może być zjadana przez mieszkańców terrarium. W przypadku pająków trzeba zbudować tylną ściankę, najlepiej z korka, a w przypadku jaszczurek nie można zapomnieć o kamieniach, na których będą się wygrzewać.

Decydując się na określony gatunek dowiedzcie się, co on spożywa oraz sprawdźcie dostępność potrzebnego mu pokarmu

Pokarm suchy można kupić w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. Powstały też firmy specjalizujące się w pokarmach żywych hodujące m.in. świerszcze, muchy, gąsienice, larwy, karaczany, ptaki, żaby, jaszczurki, małe gryzonie, a nawet węże.

Czy wiecie, że hodowane pająki ptaszniki potrafią złożyć do 1000 jajek w swoim kokonie?

Terrarium zależnie od klimatu, jaki w nim zamierzasz zrobić oraz gatunku zwierząt, który w nim zamieszka - mocno się od siebie różni. Dlatego warto jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji  dużo poczytać, m.in. o warunkach jakie należy stworzyć oraz o potrzebach jakie należy zapewnić danemu gatunkowi. Przygotowanie terrarium będącego odpowiednikiem naturalnego środowiska wcale nie jest prostym zadaniem, jednak na rynku nie ma zbyt wielu producentów gotowych terrariów oraz niezbędnego do nich wyposażenia, więc samodzielne wykonanie może okazać się konieczne.

Terrarium i jego mieszkańcy - co o tym wiesz? 🐶 Blog Zwierzoklub
Autor:

Opublikowano 2019-10-23 w serwisie Zwierzoklub.pl. Ostatnia aktualizacja wpisu nastąpiła 2019-12-28 16:09:44.

Ostatnia zmiana w systemie ZWIERZOKLUB nastąpiła 03.08.2021 18:57:29
© 2017-2022 Zwierzoklub

W naszej bazie posiadamy już 14 826 firm i instytucji.

Data publikacji wersji:

Wersja platformy: fd845

Kontakt