Żółw - cichy przyjaciel na całe życie

Żółw należy do rodziny obejmującej 356 gatunków, a jego cechą charakterystyczną - każdemu znaną - jest pancerz chroniący jego cały tułów. Jest on zwierzęciem niezwykle długowiecznym i dlatego cieszy się dosyć dużą popularnością. Fakt ten powoduje, że może on towarzyszyć człowiekowi przez całe jego życie.

Wśród żółwi występują gatunki zarówno roślinożerne jak i mięsożerne. A ze względu na swoją budowę podzielone zostały na żółwie bokoszyjne i skrytoszyjne. Także pod względem upodobań środowiskowych nie ma jednorodności i zwierzęta te dzielą się na lądowe i wodne. Żółwie żyją na praktycznie wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Jednak większość z nich zamieszkuje strefy ciepłe i umiarkowane. Wśród licznych gatunków występują też takie, które zapadają w sen zimowy czyli - hibernację lub w sen letni tzw. estywację. Dla żółwi temperatura otoczenia ma olbrzymie znaczenie ściśle związane z ich funkcjonowaniem. Organizmy tych zwierząt mają niską przemianę materii, w związku z czym ilość wytwarzanego przez nie ciepła jest bardzo mała.

Żółw błotny jest jedynym, który w warunkach naturalnych zamieszkuje Polskę

Jego terytoria znajdują się m. in. w Kozienickim Parku Krajobrazowym, Puszczy Augustowskiej oraz rezerwacie przyrody - Żółwiowe Błota. Ze względu na swoją niewielką liczebność znalazł się pod ochroną, warto dodać, że w warunkach naturalnych potrafi przeżyć 100 lat.   

Natomiast te zamieszkujące w naszych domach są to gatunki, przeważnie sprowadzone z innych kontynentów. Najpopularniejszym wśród nich jest żółw stepowy. Należy on do roślinożerców, przejawia swoją aktywność w dzień i potrafi zapaść w sen zimowy. Do roślin najchętniej spożywanych należy trawa oraz siano.

Zanim zostanie sprowadzony do domu warto zapewnić mu odpowiednio przygotowane terrarium lub akwaterrarium, w którym będzie bezpieczny. Żeby zagwarantować mu komfort – warto przygotować warunki podobne do naturalnych. W przypadku żółwia lądowego sprawa jest prosta, ale jeżeli chodzi o żółwia wodno-lądowego, to wygląda to bardziej skomplikowanie. W akwaterrarium powinna znajdować się woda z wyspą, na której będzie się wygrzewał. Do tego niezbędna jest lampa grzewcza, lampa UVB oraz grzałka do utrzymywania stałej temperatury wody, termometr, higrometr oraz filtr do oczyszczania wody. Za to żółwiom lądowym za podłoże może posłużyć darń.

Nie należy żółwi karmić owocami oraz sałatą

Wśród pozostałych popularne są jeszcze żółw czerwonolicy, żółw grecki, żółw chiński, żółw lamparci, żółw jaszczurowaty, żółw sępi, żółw żółtobrzuchy. Większość z wymienionych powyżej gatunków powinna być karmiona pożywieniem, które znalazłyby samodzielnie. Popularne są: mniszek lekarski, trawa, stokrotki, siano koniczyna, mięta i babka lancetowata. Naturalne białko pozyskują jedząc ślimaki, owady oraz gąsienice. Wbrew powszechnej opinii nie powinny jadać sałaty ze względu na występujące w niej szczawiany.

Żółwie błotne i wodne żyjące pod opieką człowieka nie stronią od pokarmów mięsnych w postaci ślimaków wodnych i posiekanych filetów ryb słodkowodnych oraz małych rybek. Można im też podawać: krewetki, ślimaki lądowe oraz rośliny wodne.

W sklepach zoologicznych dostępne też są pokarmy suche, w postaci granulatów, jednak powinny stanowić tylko uzupełnienie diety, a nie być podstawowym pożywieniem. Natomiast rozbite skorupki jajek będą doskonałe jako suplement - w przypadku niedoboru wapna. W sklepach można też kupić witaminy oraz wapno w kostkach.

Żółwiowi dla jego właściwego funkcjonowania należy zapewnić dosyć dużą wilgotność powietrza oraz dostęp do promieni słonecznych. 

Żółwie podobnie jak i inne gatunki zwierząt potrafią zapadać na różne choroby, ale żółw nie powie co mu dolega. Najpopularniejsze z chorób to anemia, zatrucia, zapalenie płuc, martwicze zapalenie skóry i grzybica pancerza. Często są one spowodowane nieodpowiednimi warunkami życia żółwia oraz przez popełniane błędy żywieniowe. Do podstawowych objawów chorobowych należy obrzęk oczu, brak apetytu, biegunka i rozmiękczenie pancerza. 

Po bezpośrednim kontakcie z żółwiem należy dokładnie umyć ręce, ponieważ może on być nosicielem salomonelli.

Niektóre z gatunków są inwazyjnymi i zanim zdecydujecie się na ich zakup, postarajcie się o odpowiednie zezwolenie w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Niezastosowanie się do tego wymogu może Was sporo kosztować.

Żółw - cichy przyjaciel na całe życie 🐶 Blog Zwierzoklub
Autor:

Opublikowano 2019-10-29 w serwisie Zwierzoklub.pl. Ostatnia aktualizacja wpisu nastąpiła 2019-12-28 16:09:17.

Ostatnia zmiana w systemie ZWIERZOKLUB nastąpiła 03.08.2021 18:57:29
© 2017-2022 Zwierzoklub

W naszej bazie posiadamy już 14 826 firm i instytucji.

Data publikacji wersji:

Wersja platformy: fd845

Kontakt