Jeździectwo naturalne - dowiedz się, co koń do Ciebie mówi

Koń towarzyszy człowiekowi od wielu wieków, jednak sposób korzystania z jego możliwości ulega przeobrażeniu. Jest to zasługą postępu technicznego, dzięki któremu rola konia jako zwierzęcia pociągowego służącego głównie do pracy w polu się zakończyła. Zresztą w Polsce przez wiele wieków koń służył do transportu człowieka. I tu warto przypomnieć, że polskie jeździectwo ma właśnie wielowiekową tradycję.

Nie dziwi fakt dużego zainteresowania jeździectwem jako sportem

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat powstało wiele stadnin i klubów jeździeckich oferujących korzystanie z koni do celów czysto rekreacyjnych. Prowadzą między innymi naukę klasycznej jazdy konnej, hipoterapię, kursy instruktorskie, obozy letnie i zimowe itp. Część z nich oferuje również właścicielom koni możliwość pozostawienia ich w prowadzonych pensjonatach dla koni. Każdy z tych ośrodków kieruje się własną filozofią zajmowania koniem i nauki jego obsługi.

W drugiej połowie XX wieku zaczął się rozpowszechniać w Stanach Zjednoczonych nowy nurt określany jako jeździectwo naturalne - różniące się od klasycznego, a którego założeniem jest zmiana dotychczasowego podejścia człowieka w stosunku do konia oraz stworzenie relacji opartych na obustronnym zaufaniu, szacunku, z poszanowaniem emocjonalnych i psychicznych potrzeb konia, a także wykorzystywaniu języka dla niego zrozumiałego. Skuteczna praca z koniem bazująca na powyższych elementach umożliwia z czasem np. jazdę bez ogłowia. 

I właśnie w ostatnich latach podobnie jak na całym świecie - również i w Polsce jeździectwo naturalne stało się bardzo popularne wśród osób interesujących się jazdą rekreacyjną.

Istotną rolę w nauce tej techniki odgrywa odpowiednia kadra trenerska, rozumiejąca założenia tej metody, sama ją z sukcesami stosująca oraz potrafiąca przekazać ją jeźdźcom. Samodzielne próby jej stosowania przez właściciela konia, mogłyby się źle skończyć. Elementem odgrywającym duże znaczenie jest wykorzystywana metoda dosiadowa - umożliwiająca prawidłową komunikację z koniem. W czasie treningu jeździec skupia się na odpowiedniej pracy swoim środkiem ciężkości, prawidłowej pracy bioder, ruchu głowy z jak najmniejszym wykorzystaniem wodzy. Istotne jest też, aby jeździec nauczył się języka ciała koni i systemu sygnalizowania oczekiwanego zachowania ze strony zwierzęcia.

Regularne zajęcia z zastosowaniem tej metody doprowadzą do momentu, kiedy powstanie harmonia w pracy z koniem. Zbudowane w ten sposób relacje wpłyną też korzystnie na zwiększenia bezpieczeństwa zarówno jeźdźca jak i konia. Jazda naturalna umożliwia pozbycie się z czasem większości osprzętu. Można wtedy jeździć bez wędzideł, strzemion, a nawet siodła. Źródłem kontaktu z koniem będzie tylko kantar, ruch bioder i delikatny dotyk. Nauka jeździectwa naturalnego jest trudniejsza, ale przynosi o wiele lepsze efekty i korzyści dla obu stron.

Konie porozumiewają się swoim językiem opartym w dużej mierze na mowie ich ciała, czyli ułożeniu głowy, ustawieniu ucha, ruchach nosa, ustawieniu przednich i tylnych kopyt, ruchu ogona. Jeździec, który nauczy się rozumieć mowę koni, będzie również rozumieć ich emocje i zachowania. Rozpozna również u konia sygnały podporządkowania czy rozluźnienia.  

Jeździectwo naturalne skupia różne metody szkolenia koni, ale wszystkie z nich bazują na łagodnym sposobie pracy z tymi zwierzętami w oparciu o zrozumienie ich psychologii. Filozofia tego stylu jazdy całkowicie eliminuje przemoc w stosunku do konia, a buduje relacje oparte na zaufaniu i współpracy. Istotą jest zrozumienie naturalnych zachowań koni w celu zapewnienia im przyjemnej i chętnej współpracy z ludźmi. 

Jeździectwo naturalne - dowiedz się, co koń do Ciebie mówi 🐶 Blog Zwierzoklub
Autor:

Opublikowano 2019-10-11 w serwisie Zwierzoklub.pl. Ostatnia aktualizacja wpisu nastąpiła 2019-11-21 18:54:31.

Ostatnia zmiana w systemie ZWIERZOKLUB nastąpiła 03.08.2021 18:57:29
© 2017-2022 Zwierzoklub

W naszej bazie posiadamy już 14 826 firm i instytucji.

Data publikacji wersji:

Wersja platformy: fd845

Kontakt