Akwarium - magia wodnego świata w Twoim domu

Jak bardzo fascynująca jest obserwacja wodnego życia przekonali się ci, którzy choć raz w życiu mieli okazję z zapartym tchem podglądać, co się dzieje wodnym środowisku. Akwarium, bo o nim jest mowa, to dla jednych hobby i wielogodzinne zajęcie, a dla innych najlepsza rozrywka zastępująca telewizor. Obserwacja podwodnego świata działa hipnotycznie i uspokajająco.

Sztuka akwarystyczna zdobyła swoją popularność w drugiej połowie XX wieku i jej moda nie przemija. Zwiększył się asortyment dostępnych zbiorników wodnych, a ich kształty są coraz bardziej fantazyjne. Na rynku dostępne są różne rodzaje akwariów, o różnym przeznaczeniu, dlatego z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Standardowo akwaria dzieli się na: akwaria ogólne , hodowlane , biotopowe , gatunkowe , kontynentalne i krajowe.

Każde akwarium niezależnie od swojego przeznaczenia, wytworzy własny ekosystem

Będzie on wyjątkowy i wymagający troskliwej pielęgnacji. Znaczącą rolę odgrywać będzie wielkość akwarium, posadzona w nim roślinność oraz gatunki ryb, które w nim zamieszkają.

Gdy już podejmiecie decyzję o rodzaju akwarium oraz jego wielkości i miejscu, w którym będzie stało, konieczne jest przygotowanie listy niezbędnych akcesoriów, bez których nie będzie ono prawidłowo funkcjonować. Lista ta jest dosyć długa, jednak w praktyce zawiera tylko niezbędne elementy, a należą do nich: oczywiście samo akwarium wraz z pokrywą i oświetleniem , grzałka , filtr , pompa , czyścik do szyb , termometr , testy do wody , preparaty do uzdatniania wody , podłoże , materiały dekoracyjne (kamienie, korzenie), tematyczne tło , rośliny akwariowe , siatka do odławiania rybek , pokarm dla rybek , no i same rybki.

Jeżeli akwarium będzie stało na szafce, to musi ona być wystarczająco mocna, aby utrzymała postawione na niej akwarium wraz z wodą. Proszę pamiętać o jego ustawieniu w niewielkim zaciemnieniu, ponieważ zbyt duża ilość światła słonecznego może przyczynić się do niepotrzebnego i nadmiernego rozwoju glonów. Jeżeli będzie stało w pobliżu okna, to ewentualny hałas z zewnątrz może płoszyć ryby.

Oświetlenie w akwarium ma ogromne znaczenie, wpływa bowiem na żyjące w nim ryby, wzrost posadzonych roślin, rozwój glonów i ogólną estetykę oraz widoczność. Najlepiej jeśli jest zamontowane w pokrywę akwarium. Przelicznikiem mocy światła jest 0,5W na każdy litr wody znajdującej się w zbiorniku.

Po zakupie zbiornika, dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie jego próby szczelności, a dopiero później przejście do dalszych etapów prac

Jeżeli próba szczelności wypadnie pozytywnie, można ustawić akwarium w pierwotnie zaplanowanym dla niego miejscu, a następnie zacząć układać podłoże. Najczęściej do wyboru jest żwirek bądź piasek, ale najlepiej ten nie zawierający sztucznych barwników oraz szkodliwych substancji chemicznych. Kolejnym punktem programu będzie posadzenie roślin i ułożenie elementów dekoracyjnych. Możecie już także przykleić na tylnej ścianie akwarium - tło tematyczne. Dzięki temu ocenicie czy posadzone rośliny i elementy dekoracyjne pasują do siebie. A gdy już się z tym uporacie, to możecie zamontować pompę oraz filtr do wody. To od niego zależy prawidłowe funkcjonowanie zbiornika, wymusza on obieg wody i jednocześnie oczyszcza ją. Następnie zamocujcie grzałkę o odpowiedniej mocy w stosunku do pojemności akwarium i warunków jakie chcecie w nim stworzyć. Nie zapomnijcie o termometrze, który będzie pomocny w kontroli jak najlepszej temperatury dla ryb i ich otoczenia. 

Najlepszy efekt uzyskacie, jeżeli wyżej wymienione sprzęty ukryjecie tak, aby nie były widoczne. 

Następnie możecie akwarium zalać wodą, ale należy to zrobić stosunkowo powoli, aby wlewana woda nie spowodowała uszkodzeń w wykonanej uprzednio akwariowej scenografii. 

Najlepiej aby była już odstana, a jeżeli nie to niech po wlaniu odstoi minimum 5 dni. Nim do Waszego akwarium trafią ryby, trzeba jeszcze ustabilizować temperaturę. 

Pamiętajcie, że nie należy przesadzać z planowaną ilością ryb, ponieważ lepiej zapewnić im optymalne warunki niż niepotrzebny ścisk - one też potrzebują przestrzeni do swojego życia (uważa się, że na 1 rybkę przypada 5 litrów wody). Gdy już wszystko będzie przygotowane i wykonane zgodnie ze sztuką akwarystyczną, można zarybiać swoje okno na podwodny świat. Tylko nie zapomnijcie o ich regularnym dokarmianiu.

Żeby zapewnić porządek i czystość warto zakupić glonojada, który z pewnością pomoże (jednak nie zastąpi Was w codziennej pielęgnacji) w ograniczeniu inwazji glonów i utrzymaniu czystości szyb.

Akwarium - magia wodnego świata w Twoim domu 🐶 Blog Zwierzoklub
Autor:

Opublikowano 2019-09-06 w serwisie Zwierzoklub.pl. Ostatnia aktualizacja wpisu nastąpiła 2019-11-21 18:28:57.

Ostatnia zmiana w systemie ZWIERZOKLUB nastąpiła 03.08.2021 18:57:29
© 2017-2022 Zwierzoklub

W naszej bazie posiadamy już 14 826 firm i instytucji.

Data publikacji wersji:

Wersja platformy: fd845

Kontakt